Življenjska doba ležajev

Tudi ležaji imajo svojo življenjsko dobo. Ta je opredeljena kot število vrtljajev ali število obratovalnih ur pri določeni hitrosti, ki jih ležaji še lahko prenesejo, preden pride do prvega znaka utrujenosti kovin (lahko se odraža v lomljenju) na valjanem elementu ali dirkalnem pasu, na notranjem ali zunanjem obroču.

ležaji

Navidezno enaki ležaji (več o ležajih na naslovu https://mm-eshop.si/lezaji-in-pribor/) so bili podvrženi poizkusom, kjer so pri enakih pogojih delovanja, povzročili velike razlike v številu ciklov ali času, ki je potreben, da povzroči utrujenost kovin. Zato ocene življenjske dobe, ki temeljijo na utrujenosti zaradi kotalnega kontakta, niso dovolj natančne in zato je potreben statistični pristop za določitev velikosti.

V splošnem velja, da je osnovna življenjska doba tista doba, v kateri se lahko pričakuje, da jo bo 90 odstotkov dovolj velike skupine navidezno enakih ležajev, ki delujejo v enakih delovnih pogojih, dosegla ali presegla. Nasprotno pa lahko pričakujemo, da bo 10 odstotkov iste navidezne skupine pokazalo utrujenost, preden bo dosežena pričakovana življenjska doba. Osnovna življenjska doba v sodobni tehnologiji lahko bistveno odstopa od dejanske življenjske dobe v določeni aplikaciji. Pri nekaterih aplikacijah, na primer pri industrijskih menjalnikih, menjalnikih v vozilih ali vetrnicah, se pogoji delovanja, kot so velikost in smer obremenitev, hitrosti, temperature in pogoji mazanja, nenehno spreminjajo.

Na življenjsko dobo lahko vplivajo številni dejavniki, vključno z obremenitvami, hitrostjo, mazanjem, prileganjem, vzdrževanjem, temperaturo, kontaminacijo in drugimi dejavniki. Zaradi raznolikosti različnih dejavnikov je zelo težko natančno napovedati čas, ko bo ležaj tako obrabljen, da bo izgubil na pomembnosti svoje funkcije. Ker lahko rokovanje in poškodbe zaradi kontaminacije znatno skrajšajo življenjsko dobo, morajo biti ležaji ustrezno shranjeni, nameščeni, demontirani in pregledani. Optimizirana zmogljivost in življenjska doba je odvisna tudi od ustreznega mazanja in zadostne zaščite pred tujki. Ležaji morajo biti shranjeni v hladnem, čistem okolju, kjer ni vlage, prahu, udarcev in vibracij. Življenjska doba se bo povečevala, kadar bomo poskrbeli za ustrezno opremo in uporabo specializiranih orodij in tehnik.