Operacijski sistem

Operacijski sistem je programska oprema, ki je nujna za delovanje računalnika. Ta je kot vmesnik med uporabnikom in strojno opremo. Nujen je zato saj strojna oprema pozna samo dva znaka. To sta logična 0 in logična 1. Operacijski sistem dodeljuje vire, časovno razporedi opravila, rešuje konfliktne situacije, optimizira, nadzira uporabo virov in pomaga uporabniku, da računalnik upravlja. Uporabniški vmesnik je lahko grafični kot je naprimer windows. Ukazni vmesniki delujejo s pomočjo ukazne vrstice MS-DOS ali lupine linuxa. Najbolj razširjen operacijski sistem je sedaj grafični, ker če uporabljaš ukazni operacijski sistem moraš poznati veliko računalniških ukazov. Ukazne operacijske sisteme uporabljajo večinoma programerji in ljudje, ki so se navadili na ukazne operacijske sisteme.

operacijski sistem
Več vrst operacijskih sistemov je nastalo zaradi različnih računalnikov. To so mikro računalniki in vse do večjih računalniških sistemov. Operacijske sisteme delimo na:

  • enoopravilne in enouporabniške

So najpreprostejši operacijski sistem, pri katerem lahko računalnik uporablja le en program, če hoče uporabiti drugega mora najprej starega zapreti in potem odpreti novega. Slabost tega operacijskega sistema je, da slabo izkorišča računalniške vire. To vrsto operacijskega sistema predstavlja MS-DOS

  • enouporabniške in večopravilne

Operacijski sistem omogoča izvajanje večih procesov hkrati, naprimer pošlušate glasbo in pišete e-pošto. Procesor najprej določen čas izvaja en proces in nato drugega. Uporabnik pa misli, da se vsi procesi izvajajo istočasno. To vrsto operacijskega sistema predstavljajo Windows 95, Windows 98, Windows NT, Windows 2000…

  • Večuporabniški in večopravilni

Omogoča izvajanje večih procesov in dovoljuje uporabo več uporabnikom hkrati. Do tega računalnika lahko dostopajo preko računalniškega omrežja. Upravljati mora zahteve vseh uporabnikov brez kakršnih koli vplivov. So eni izmed najbolj razširjenih operacijskih sistemov. To vrsto predstavljajo Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Unix, Linux…

  • Realnočasni

Omogoča hitre in predvidljive odzive na zunanje dogodke. S takimi operacijskimi sistemi se srečamo v raznimi zahtevnimi stroji, strežniki.

Operacijski sistemi se sedaj čedalje bolj razvijajo. Izdelujejo take operacijske sisteme, da se bodo uporabniki čim lažje znašli. Operacijska sistema Windows in IOS sta dva najbolj razširjena. Poznamo še več drugih operacijskih sistemov to so Linux, ki ima več distribucij, Unix…